Dodaj stron do ulubionych.
Wr na stron gwn serwisu.
A ta ikonka nic nie robi.
www.DoBaku.pl - Krakw : mapa, paliwa, fotoradary
     
Mapa Krakowa, plan miasta Stacje benzynowe i LPG - ceny paliw Aktualnoci

szukaj na mapie Krakowa:
Szukaj obiektu
spis ulic i osiedli
Insalacje gazowe
najtańsze paliwa
Brak aktualnej najniższej ceny dla tego rodzaju paliwa

Pokaż na jakiej stacji najtaniej
Wybierz rodzaj paliwa:
Kiedy aktualizowano ceny:
Fragment nazwy:
Szukaj stacji
Nowość od UOKiKu / Mapa z wynikami kontroli
piątek, 12 październik 2012

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów udostępnił interaktywną mapę, na której pokazane są skontrolowane w ciągu ostatnich 18 miesięcy stacje i hurtownie paliw.

Pomysł UOKiKu z udostępnieniem tej mapy jest bardzo fajny, ale jeszcze wymaga dopracowania. Przede wszystkim brakuje informacji jak należy się mapą posługiwać i co oznaczają brązowe i niebieskie baloniki. Metodą prób i błędów można odgadnąć, że brązowy balonik symbolizuje kilka blisko położonych obiektów (stacji lub hurtowni), ponieważ po powiększeniu skali w jego miejsce pojawiają się niebieskie baloniki, które wskazują pojedyncze stacje lub hurtownie. Kliknięcie w niebieski balonik otwiera chmurkę z informacjami o wynikach kontroli. Zrozumienie wyświetlonych w chmurce informacji wymaga spojrzenia do legendy zamieszczonej pod mapą. Za pierwszym razem nie każdy odgadnie, że pod literką „D” kryje się pozytywny wynik kontroli. Przy złym wyniku oznaczenia są jeszcze bardziej tajemnicze.

Jakie są wady mapy?

Przede wszystkim brakuje wyróżnienia kolorami stacji i hurtowni, które sprzedają dobrej i złej jakości paliwa. Domyślnie wszystkie obiekty widoczne są jako niebieskie baloniki i żeby wybrany obiekt sprawdzić należy w niego kliknąć. Stacje i hurtownie, które wpadły na sprzedaży słabej jakości paliw, za karę powinny być oznaczone balonikami w kolorze czerwonym. Natomiast zielone baloniki powinny być przypisane do obiektów, które przeszły kontrolę z wynikiem pozytywnym. Kolor niebieski mógłby być przypisany do obiektów niepoddanych kontroli. Ten sposób prezentacji byłby dużo łatwiejszy w odbiorze.

Druga dość irytująca niedogodność to ciągła obecność brązowego baloniku mimo ustawienia rozsądnego powiększenia mapy. Dopiero jego przesadne zwiększenie ratuje sytuację.

Trzecią (dosyć poważną) wadą jest brak możliwości pokazania na mapie tylko ostatnio skontrolowanych obiektów. Bez tego każdorazowe oglądanie mapy będzie wymagało przeklikania interesujących na stacji lub sięgnięcia do listy skontrolowanych stacji w pliku PDF.

Mapa dostępna jest tutaj

Obrazek 1. Wygląd mapy

Obrazek 2. Chmurka z wynikami kontroli dla wybranej stacji


mk

[ reklama | zastrzeżenia prawne i regulamin | kontakt | prywatność | pomoc | linki ]